Povaha aktivity:

 

        V tejto časti sa budeme zaoberať tým, akú motiváciu mohla mať samotná autorka k napísaniu tejto knižky. Teda budeme pojednávať o nejakej povahe aktivity autorky, ale aj samotného diela. Za najhlavnejšie otázky, ktoré si budeme v priebehu tejto podkapitoly neustále klásť, budú: Prečo sa autorka asi rozhodla napísať toto jej známe dielo? Čo ju k tomu viedlo? Čo chcela Ťapákovcami ľuďom odkázať, čo im chcela povedať? Akú povahu aktivity má toto dielo v dnešnej dobe?

        Už vyššie sme si pri stručnom životopise autorky povedali, že Timrava bola známa hlavne svojím kritickým a úprimným postojom k životnej situácii ľudí a danej spoločnosti. Nebála sa vo svojich knihách napísať to, čo si skutočne o danom probléme myslí. Za jej hlavný motív napísania Ťapákovcov môžeme pokladať najmä jej úprimný a kritický postoj k svojej vlastnej spoločnosti, v ktorej žila. Nepáčilo sa jej, ako niektorí ľudía okolo nej žijú, ako sa správajú, a teda táto kniha bola akýsi apel, výzva pre tieto bytosti, aby boli viac empatickejší, ústretovejší, no najmä ľudskejší. 

        V závere knihy dáva autorka aj samotný návod na to, akou cestou sa majú ľudia vydať, ako sa dajú riešiť problémy, ktoré vládnu v societe, no najmä kniha ukazuje, že sa ľudia zmeniť dajú, ak chcú, že vedia byť lepšími. Taktiež nám dielom zanecháva i odkaz, aby sme nelenili a svojou aktivitou prispeli k lepšiemu a svornejšiemu životu. Je to kniha, ktorá v sebe skrýva akýsi vnútorný hlas svedomia, ktorý sa u čitateľa má prejaviť tým, že nazrie do svojej duše a spýta sa svojho ja, či je správne to, ako žije a ako sa správa, alebo mu dá kniha impulz, že je práve čas zmeniť doterajšie návyky na lepšie a prehodnotiť svoj doterajší život a pohľad naň.  

 

 

 

 

Obrázok: https://thumbs.dreamstime.com/z/youth-sees-future-self-mirror-23566450.jpg